Ekipa iz TV Kalendara snimala je prilog u Dekanovcu o kantoru Florijanu Andrašecu. Prilog se emitirao dana 28.04.2013. godine, a povodom 125-godišnjice rođenja našeg velikana, kantora Florijana Andrašeca.
FLORIJAN ANDRAŠEC
Florijan Andrašec rođen je 28.04.1888. u Dekanovcu kao drugo dijete od devetero djece oca Matije i majke Terezije. Pučku je školu završio u Dekanovcu i Maloj Kaniži, a gospodarski tečaj u Buzovcu. Za vrijeme Prvoga svjetskog rata na ruskoj je bojišnici bio teško ranjen u nogu. Kući se vratio kao invalid. Na poticaj Vinka Žganca u Celju se školovao za orguljaša. Od 1919. do smrti radio je kao crkveni orguljaš i kantor u Dekanovcu. Zahvaljujući intervenciji profesora Stjepana Remenara iz Domašinca, pušten je iz ruskog stožera u Podturnu kamo je zajedno s grupom nedužnih ljudi nasilno odveden. U slobodno se vrijeme bavio zemljoradnjom, košaraštvom, bačvarstvom, izumiteljstvom, rezbarstvom, kamenoklesarstvom, pjesništvom, skladanjem i, kao bliski suradnik Vinka Žganca, pjevanjem, zapisivanjem i obradom međimurskih pjesama. Dio njegovih pjesama Međimurci su ugradili u tradicijsku glazbenu baštinu. Osnovao je crkveni pjevački zbor, tamburaški i limeni puhački sastav, Ogranak "Seljačke sloge" i Dobrovoljno vatrogasno društvo. Autor je glavnog oltara dekanovečke župne crkve. Patentirao je prešu za polugu koja je na izložbi u Rimu 1925. odlikovana zlatnom medaljom. Njegov usavršeni mehanizam sijačice proizvodio se tvornički.
Početkom 30-ih godina 20. st. skladatelju Krsti Odaku otpjevao je 44 međimurska napjeva, među njima i vlastite skladbe, no Odak ga zbog ostvarivanja autorskih prava za operu "Dorica pleše" u vlastitu korist zakinuo za suautorstvo. Sredinom 20. st. Andrašec je objavio vlastitu zbirku pjesama "Medjimurske fijolice", zbog čega se ubraja među začetnike novije hrvatske kajkavske lirike i značajne predstavnike "kajkavske popevke".
U spomen na Andrašecovo pjesničko i skladateljsko stvaralaštvo nakladnik Franjo Božić je 1981. objavio knjigu "Florijan Andrašec, hrvatske popijevke iz Međimurja s notama", u suradnji s međimurskim etnomuzikologom Miroslavom Vukom. Godine 2002., također u suradnji s Vukom, voćanski župnik Josip Drvoderić iz Sv. Marije objavio je "Hrvatske crkvene i svjetovne popijevke Florijana Andrašeca, kantora u Dekanovcu u Međimurju".
Florijan Andrašec ističe se kao Dekanovski kantor, skladatelj, pjesnik, dirigent, kipar, rezbar, voditelj limene glazbe DVD Dekanovec, voditelj tamburaških sastava, župni orguljaš, vrlo uspješan koreografi zborovođa Seljačke sloge. Umro je 09.07.1962. godine u Dekanovcu. Florijan Andrašec za svog života ostavio je duboke tragove u pjesničkom, skladateljskom i kiparskom stvaralaštvu.
Dekanovsko gruobiče na četiri strani
Daj bi mene mladog zakopali
na tiem liepim dekanovskom gruobiču!
Sadite, puce ružice, na mom gruobu cvietiče!
Na sredini gruoba posadite,
Drage puce, same biele ljiljane!
Berite, puce ružice, z mega gruoba cvietiče,
Samo onog bielog lilijana
Najte puce z mega gruoba trgati!
Ono bielo cvietiče mej za uspomenu
Štiero su mi šaj, haj zasadile
Same liepe dekanovske
Galerija fotografija